Daugelyje lankstinukų apie Gruzija užsimenama, kad ši šalis yra europietiškos ir azijietiškos kultūrų mišinys. Bandymas atskirti, kokie dalykai yra europietiški, o kokie azijietiški, yra mūsų užsiėmimas.
Vienas iš labiausiai pastebimų ir girdimų gruziniškos kultūros ypatumų yra čionykštis vairavimo stilius. Reikia paaiškinti, kodėl vairavimas yra vienas iš labiausiai pastebimų ir girdimų... Labai paprasta. Sunku nepastebėti didelio kiekio chaotiškai judančių transporto priemonių kiekvieną kartą bandant tarp jų išlaviruoti pereinant gatves, kurios, beje, yra daug platesnės Tbilisyje nei Vilniuje. O transporto priemonių nuolatinis garsinio signalo naudojimas neleidžia užmiršti nei dieną, nei naktį, kad kažkas visgi tame gruzinų vairavime yra savita ir keista, kartais net atgrasu. Žemiau pateikiamos kelios pagrindinės taisyklės, norintiems vairuoti ar jau vairuojantiems Gruzijoje:
1) Nėra jokių griežtai apibrėžtų taisyklių – galioja tik pagrindinė iš jų: Kas didesnis ir sunkesnis kelyje, to ir taisyklės.
2) Kelio ženklai yra, bet... jie tik rekomendacinio pobūdžio ir skirti tiems atvejams, kai kyla didelis ginčas arba įvyksta eismo įvykis.
3) Keliuose yra tiek eismo juostų, kiek transporto priemonių sugeba išsitekti kelyje.
4) Ne visada priešpriešinio eismo juosta tokia ir yra – kartais ji pasitarnauja kaip papildoma juosta vienpusiam eismui sukurti.
5) Gatvėse, turinčiose po tris ir daugiau eismo juostų vienoje kelio pusėje, judama tokia tvarka: pirmosios juostos yra lėčiausiems arba niekur neskubantiems; antra juosta skirta norintiems aplenkti pirmąją juosta važiuojančius; trečia juosta skirta tik skubantiems ir labai skubantiems. Visgi, jei sugrįšime prie trečiosios taisyklės, suprasime, kad toks skirstymas yra tik sąlyginis.
6) Greičio apribojimai yra taip pat sąlyginiai arba sąlygoti transporto priemonės amžiaus ir techninio stovio.
7) Ir pagaliau! Garsinis signalas...naudokite ji visada, kai jums atrodo, kad to reikia. Naudokite net tada, kai atrodo, kad nereikia... Juk garsinis signalas yra tai, kas padeda nepasimesti kelyje arba paauklėti naujokus*.
Visgi reikia pastebėti, kad pateikiamos taisyklės nėra absoliučiai objektyvios ir nekintančios. Juk ne kas kitas, o gyvenimas diktuoja mums taisykles, ir kiekviena diena yra kaip naujos lenktynės gatvėje. Todėl būkite pasiruošę joms ir laukiantiems netikėtumams Gruzijos keliuose. O kol kas belieka tik giliai paslėpti atsivežtąjį vairuotojo pažymėjimą ir pripažinti, kad jis čia yra nieko vertas. Vairavimas čia ir yra vienas iš azijietiškos kultūros indėlių į gruziniškąją kultūrą. O juk žinia, mūsiškiai vairuotojo pažymėjimai yra adaptuoti Europai.
_____________________________________
* Garsinio signalo reikšmes pateiksime kituose įrašuose.
2008-10-14
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
5 komentarai:
just like in Nigeria :) tik ten autobusu juosta nuo kitu betoniniais blokais atskirta, kad lenktyninikai negaletu i ja ilist :)
O tak gal turi kokiu f\hintu, kaip isgyventi tokiose gatvese? Na, zinai, gal turejai kokius survival apmokymus..? :)
apsidairai ir kai matai, kad spesi pereit gatve - skuodi kiek turi jegu. paprastai pasiseka. jei vaziuoja koks nors dzigitas, kuris mano, jog nespesi - jis tau papypsins. tada jau tau sprest ka daryt :)
Oho... na ir vairavimo ypatumai. :) Nelabai asocijuojasi su saugumu.
Ten išsinuomojęs automobilį didelio skirtumo su Lietuva nepajutau
Rašyti komentarą