Greičiausiai daugelis iš mūsų paklausti, su kuo asocijuojasi Gruzijos šalis, tarp keletos dalykų būtinai paminėtumėte vyną. Taip, ir patys gruzinai labai didžiuojasi tuo, kad yra vyndarių šalis, vieni pirmųjų pradėję daryti šį svaigujį gėrimą. Tačiau kaip bebūtų, praleidus Gruzijoje porą mėnesių žlunga mitas apie upelius vyno... tikra tiesa tai, kad bene kiekviena giminė, kartais ir šeima, daro savo naminį vyną. Bet toli gražu ne visi yra puikus vyndariai ir toli gražu net nevisada tas naminis vynas gali būti vadinamas geru vynu, kuriuo norėtųsi didžiuotis.
Na, aišku, dar yra gamyklinis vynas ir bent kelios didelės gamyklos bei daugelis vyno rūšių. Ir nepaneigsi, kad yra tikrai labai gerų ir žinomų vynų. Bet vienas dalykas stebina – tai kainos, kurios ne kiek nenusileidžia gruziniško vyno kainoms mūsų šalyje. Todėl net ir norėdamas pasimėgauti tikrai geru ir gerą vardą turinčių vynu, turi pakratyti piniginę... taigi vyno upeliai tampa tik tolima svajone ar mitu, puikiai reprezentuojančių Gruzijos šalį.
2009-01-23
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
3 komentarai:
man tai šis įrašas labai priminė senus laikus ir kokį tu vyną labai mėgai - neprisimenu koks pavadinimas dabar, bet puikiai žinau, kad ant etiketės buvo parašyta 'vyno mišinys'. nežinau kaip reikalai dabar, bet visai nesistebiu, kad ten gruzijoj jie savo šeimose kokį nors šamarliaką geria. aišku, visai įdomu būtų jo paragauti.
panašu, kad šis mitas sugriuvo kaip ir tas, kad labai daug maitins ten ir neįmanoma atsisakyti?
beje, kodėl rašome vynas, o jį gaminantys žmonės yra vindariai? iš kur tas pakitimas šaknyje?
Nėra jokių pakitimų, "vyndarys" reikia rašyti:)
(: Pataisem zodi. Stai kas darosi, kai praleidi nemazai laiko svecioje salyje..
O mitas del persivalgymo. Tai kita skaudi tema :) Greiciau tai butu galima pavadinti "atsivalgymu" tu paciu patiekalu..
Rašyti komentarą