Šią jautrią temą privertė paliesti straipsnis „Delfyje“ skambiu pavadinimu „Profsąjungos: LLRI mėgina supriešinti kartas“. Šis straipsnis yra reakcija į Lietuvos laisvosios rinkos instituto pateiktą „Sodros“ pertvarkymo koncepciją, kurioje vienas iš pagrindinių siūlymų yra palaipsniui atsisakyti privalomojo pensijų kaupimo per „Sodrą“ ir pereiti prie privataus pensijų kaupimo. Ir nors ne visi pateikti pasiūlymai yra vienodai geri ir priimtini, tačiau reikia pastebėti, kad LLRI vienas pirmųjų pasiūlė realų planą, kaip „Sodrai“ išbristi iš milijoninių skolų. Tikrai sveikintina, bet... nepopuliaru. Manau, kad bet kuriam savo galva mąstančiam ir bent kažkiek suprantančiam apie valstybėje vykstančius procesus piliečiui aišku, kad tokia pensijų kaupimo sistema, kokia yra dabar, yra pražūtinga ir gresia tuo, kad mes, jaunoji Lietuvos karta, apie pensijas galim tik pasvajoti. Bet Lietuvoje susiklostė tokia situacija, kad mes turime labai aktyvius pensininkus ir pasyvius, kol kas tik apie savo dabartį ir netolimą ateitį mąstančius jaunuolius. O pensininkai, ne paslaptis, yra didelė ir įtakinga interesų grupė. Skirtingai nei dauguma jaunesnės kartos atstovu, jie eina į rinkimus, balsuoja ir daugiausiai nuo jų priklauso mūsų politinė, o kartu ir šalies ateitis. Paradoksalu, tačiau tiesa – ateitis Lietuvoje priklauso nuo pensininkų balsų. Tačiau pačių pensininkų soti ateitis priklauso nuo Lietuvos jaunimo, kuris turi ir turės jiems pensijas uždirbti. Tik nelabai aišku, kas uždirbs pensijas jaunajai kartai. Bet kaip galime matyti iš straipsnio „Delfyje“, ne tame esmė – svarbu, kad dabartiniai pensininkai būtų ramūs dėl savo rytojaus, o kas bus toliau, tai jau ne jų reikalas.
Demografinės padėties kaitos tendencijos rodo, kad greitu laiku turėsim situaciją, kai vienas dirbantysis turės išlaikyti po daugiau negu vieną pensininką. Atsižvelgiant į tai, kad pensijos nemažėja arba mažinamos tik laikinai, o pensininkų skaičius tik didės, netolimoje ateityje iš dirbančiųjų surinktų mokesčių taps nebeįmanoma išmokėti pensijų ir reikės vėl skolintis. O kas yra valstybės skola arba skolinimasis obligacijomis – o gi ne kas kita, kaip papildomi mokesčiai (tiesa, netiesioginiai) ateityje. Kas turės mokėti tuos mokesčius?.. ir vėl dirbantieji. Taip pamažu susidarys tokia situacija, kai dirbti reikės tik dėl mokesčių ir mokesčiams, arba valstybė bankrutuos... Šioje vietoje reikėtų pradėti kalbėti apie vadinamąjį kartų susitarimą arba solidarumą, t.y. galvojimą ne tik apie save, bet ir apie kitų kartų atstovus...bet kam kalbėti, jei Lietuvoje toks neegzistuoja – kiekvienas galvoja tik apie save ir nesvarbu, kas bus rytoj. Tą parodo ir profsąjungų pozicija, anot kurios „Sodra“ turi likt neliečiama, nes kitaip nukentės pensijos. Nenuostabu, juk Lietuvoje profsąjungos yra ne kas kita, kaip ant pensijos slenksčio esančiųjų prieglauda arba platforma, skirta garsiai rėkti, tačiau nieko nepasiūlyti. Tokiu atveju mums nepadės jokie gelbėjimo planai, jokios reformos ir taip bus tol, kol nepradėsime galvoti ne tik apie save, bet mąstysime plačiau. Jei nustosime žvairuoti ir imsime žiūrėti toliau savo nosies galo, galbūt suprasime, kad jei viena pusė gauna, tai ir kita pusė kažką turi gauti mainais, jei viena pusė duoda, tai ir kita pusė turi kažką duoti. Nes dabar visa valstybė panaši į skirtingas puses plėšomą skudurinę Rugilę... ir nieko daugiau.
2010-02-03
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
2 komentarai:
aš tai esu tikras, kad senatvės pensijos man sodra tikrai neduos. bet mokesčius vistiek reikia mokėti.
šiaip labai normalus pensininkų požiūris - siekti didžiausios naudos sau, laisvos rinkos ekonomikos sąlygomis, o ne kažkaip galvoti apie kitus, nes jei visi savimi pasirūpins kaip jiems geriausiai išeina - nereikės kitiems jais rūpintis. tačiau iš kitos pusės reikia nepamiršti, kad tos pati laisva rinkos ekonomika iš esmės nesuteikia jokio pragyvenimo šaltinio pensininkams (nedirbantiems).
sudėtinga situacija pas mus, nes senoliai niekuo nekalti, kad jie seni, nelabai jie galėjo santaupų senatvei užgyventi, be to, dirbo (kūrė BVP) visai kitai valstybei.
iš tiesų, situacija gana sudėtinga...galim piktintis ar nesipiktinti, kol kas yra kaip yra - bet esama situacija visiškai nemotyvuoja prisidėti prie Sodros išlaikymo, nes kaip kažkas pasakė, Sodra yra dar viena finansinė piramidė, kuri sukonstruota taip, kad didžiausią naudą gavo tie, kurie primieji ją sugalvojo ir pasinaudojo išmokomis, tuo tarpu mes, esamoji dirbančioji karta, negalėsim pasimėgauti net mažais trupinėliais to, ką visą laiką dirbdami per mokesčius sumokėjom. Bent jau aš esu už esminę esamos pensijų sistemos pertvarką, nes tas minusas, į kurį brenda mūsų pensijų sistema, tik didės, kartu gramzdindamas šią sukurtą finansinę piramidę, kurios neigiamus padarinius teks apmokėti mums.
Rašyti komentarą